برق و یوتیلیتی

PEDC از زمان تأسیس در سال 1387، به‌طور فعال در صنعت تولید برق ایران حضور داشته و با تمرکز استراتژیک بر این بخش، سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی در نیروگاه‌ها انجام داده و در حال حاضر دارای تأسیساتی است که حدود 3000 مگاوات برق، ازجمله از منابع انرژی تجدید پذیر، تولید می‌کند. این سهم قابل‌توجه حدود 4 درصد از کل ظرفیت تولید برق کشور را تشکیل می‌دهد.

علاوه بر سرمایه‌گذاری و مالکیت در نیروگاه‌های تولید برق، فعالیت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های ما تقریباً کل زنجیره ارزش صنعت برق را در بر می‌گیرد که شامل اجرا، تولید، بهره‌برداری و نگهداری؛ تأمین تجهیزات و خدمات؛ مدیریت و مشاوره مربوط به انواع نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه‌های حرارتی، توربین گاز و همچنین پنل های خورشیدی است. 

کسب‌وکارهای ما در زمینه تولید برق و نیروگاه‌های برق نیز شامل اجرای پروژه‌های توسعه مرتبط در قالب قراردادهای Turn Key، EPC و MC و همچنین فعالیت‌های بهره‌برداری و نگهداری (O&M) از طریق توانمندی‌ها و تجربیات زیرمجموعه تخصصی PEDC است.

نیروگاه‌ها و تأسیسات PEDC برای تولید برق، اکنون تقریباً به‌طور کامل در سراسر کشور از شمال تا جنوب ایران فعال هستند. سرمایه‌گذاری‌های تکمیل شده و در حال توسعه PEDC برای تولید برق عبارت‌اند از:


سرمایه‌گذاری‌های تکمیل‌شده:


نیروگاه سیکل ترکیبی ارومیه: ۱۴۴۴ مگاوات

نیروگاه سیکل ترکیبی شریعتی: 502 مگاوات

نیروگاه تولید هم‌زمان آب و برق پاسارگاد قشم: 400 مگاوات

نیروگاه سیکل ترکیبی خوی: 350 مگاوات

نیروگاه سیرجان: 25 مگاوات

سرمایه‌گذاری در دست توسعه:


توسعه نیروگاه سیکل ترکیبی شریعتی: 245 مگاوات

علاوه بر این، سرمایه‌گذاری‌های ما در شرکت‌های آب و برق بر تأمین نیازهای پالایشگاه نفت خام سنگین قشم و پالایشگاه‌های آتی در سایت نفت شمال قشم متمرکز است. تأسیسات ساخته‌شده شامل واحد HRSG، MED و تأسیسات کمکی برای پالایشگاه‌ها مانند تأمین آب مقطر، آب غیر معدنی، آب آشامیدنی، بخار کم‌فشار و بخار فشار متوسط است. جزئیات این تأسیسات به شرح زیر است:

سه واحد HRSG با ظرفیت تولید بخار در 5 و 23 بار مجموعاً 230 تن در ساعت

چهار واحد MED با ظرفیت تولید آب شیرین شده 680 مترمکعب در ساعت

یک واحد تولید آب غیر معدنی به ظرفیت 155 مترمکعب در ساعت

یک واحد تولید آب آشامیدنی با ظرفیت 660 مترمکعب در ساعت

زیر مجموعه های برق و یوتیلیتی