پایین دستی نفت و گاز

شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (PEDC) دارای نقشی برجسته در صنایع پایین‌دست نفت و گاز ایران است. این شرکت فعال‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پالایشگاهی و پتروشیمی باکیفیت بوده است. ارزش کل سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده و پروژه‌های تکمیل‌شده بخش پایین‌دستی تاکنون به 4.3 میلیارد دلار رسیده است که 2.57 میلیارد دلار آن مربوط به پروژه‌های تکمیل‌شده است.

با توجه به امتیازات و مزیت‌های رقابتی منابع نفت و گاز موجود در ایران، گروه گسترش انرژی پاسارگاد راهبردهای سرمایه‌گذاری، توسعه، تولید و نگهداری (O&M) پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها را برای تنوع بخشیدن به محصولات و تکمیل زنجیره ارزش محصولات مرتبط تعریف کرده است. توسعه خدمات به صنایع پایین‌دستی و اثر ترکیبی محصولات پایین‌دستی به همراه مزیت‌های تجاری و بازرگانی و زیرساخت‌های ما، مانند بندر حرا در شمال جزیره قشم، منجر به ایجاد ارزش‌افزوده برای سهامداران و همچنین افزایش سهم بازار خواهد شد.

PEDC ، توسعه، تولید، بهره‌برداری و نگهداری، فروش و بازاریابی و تدارکات سرمایه‌گذاری‌های تکمیل‌شده یا در حال ساخت خود را از طریق شرکت‌های تابعه خود در بخش پایین‌دستی مدیریت می‌کند.

PEDC از مارس 2023 و هم‌زمان با تکمیل پالایشگاه نفت سنگین خود با ظرفیت پالایش 35000 بشکه در روز، هم‌اکنون بزرگ‌ترین تأمین‌کننده گریدهای مختلف قیر است که 20 درصد از سهم بازار ایران را به خود اختصاص داده است. همچنین PEDC با افزودن 65 هزار بشکه در روز از طریق احداث پالایشگاه میعانات گازی قشم، در حال افزایش ظرفیت پالایشگاه خود به 100 هزار بشکه در روز، است.

همچنین PEDC به‌عنوان یکی از قدرتمندترین و باتجربه‌ترین پیمانکاران ایرانی، ششمین خط لوله گاز ایران (IGAT VI) را به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های زیرساختی ایران تحت قرارداد BOT با ارزش سرمایه‌گذاری 2.28 میلیون دلار با موفقیت اجرا کرد. خط لوله گاز 56 اینچی IGAT VI به طول تقریبی 600 کیلومتر از عسلویه در جنوب ایران آغاز و پس از عبور از پنج استان وارد عراق می‌شود.

PEDC از موقعیت استراتژیکی برای تقویت حضور خود در صنعت پتروشیمی از طریق توسعه دو کارخانه پیشرفته پتروشیمی در منطقه جنوب ایران برخوردار است. این پیشرفت‌ها، PEDC را به‌عنوان یک تأمین‌کننده برجسته متانول، با ظرفیت تولید اولیه چشمگیر 3300 هزار تن در سال در فاز اول، معرفی می‌کند و به‌عنوان بخشی از چشم‌انداز بلندمدت خود، متعهد به گسترش محصولات خود در فاز دوم، با تمرکز بر تولید PE، PP، و HDPE، با استفاده از فناوری نوآورانه متانول به الفین (MTO) هستیم.

PEDC برای اطمینان از برتری فناوری خود، سرمایه‌گذاری‌های مشترکی را با مؤسسات تحقیقاتی مشهور در سطح جهانی انجام داده که موقعیت ما را به‌عنوان تأمین‌کننده فناوری پیشرو در زنجیره ارزش صنعت نفت مستحکم می‌کند. درنتیجه، PEDC به ارائه‌دهنده معتبر مجوزها، تخصص فنی و دانش بسیار ارزشمند به‌ویژه درزمینهٔ کاتالیست‌ها و فناوری MTO برای واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمی در سراسر ایران تبدیل شده است.

زیر مجموعه پایین دستی نفت و گاز