X

درباره ما | گسترش انرژی پاسارگاد

شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (PEDC) یک هلدینگ سرمایه گذاری ایرانی در حوزه انرژی است که در کل زنجیره ارزش شامل اکتشاف، تولید، پالایش، بازاریابی مواد پتروشیمی، تولید برق و انرژی های تجدید پذیر و تکنولوژی های جدید فعالیت میکند. شرکت گسترش انرژی پاسارگاد از طریق 27 شرکت زیرمجموعه خود در سراسر فلات ایران و بازار بین المللی حضور فعال دارد.

ما برای سهامداران خود از طریق سرمایه گذاری فعال، نظارت سطح بالای پروژه ها، ایجاد شراکت های بین المللی، مدیریت ریسک اثربخش و ایجاد سبد متوازن سرمایه گذاری، همزمان با حمایت از توسعه پایدار در بخش انرژی، سمن ها و انجمن ها ارزش آفرینی می کنیم. فرهنگ سازمانی مبتنی بر ارزشها، تعهد به شفافیت، همکاری و بهبود عملیاتی مداوم به عنوان مزیت رقابتی شرکت گسترش انرژی پاسارگاد مطرح میباشد.

ما به عنوان یک شرکت تابعه و متعلق به گروه مالی پاسارگاد، با بانک پاسارگاد بعنوان یک سهامدار متمایز ، از سال 2008 فعالیت خود را آغاز نموده ایم و موفقیت خود را مدیون تجربه ، دانش مدیریتی و مشارکتهای منطقه ای و بین المللی میدانیم به گونه ای که همواره به عنوان یک شریک راهبردی در بخش انرژی و پتروشیمی ایران و متعهد به حفظ پایداری شناخته شده ایم. در این خصوص میتوانیم به پروژه های بزرگ و ملی کشور همچون خط لوله ششم سراسری گاز غرب کشور، مالکیت، توسعه و بهره برداری نیروگاه های برق در سیرجان، خوی، ارومیه، مشهد، قشم و ... و همچنین ارائه خدمات و عملیات حفاری در میدان های نفتی سپهر، جفیر، سیری و پارس جنوبی اشاره نمود.

 

گروه گسترش انرژی پاسارگاد با هدف کلی شرکت در بازارهای داخلی و بین المللی انرژی و به ویژه به منظور توسعه بخش انرژی ایران در آوریل سال ۲۰۰۸ تشکیل شد و به ثبت رسید. هسته اصلی کسب‌وکار ما پالایش هیدروکربن ، تولید برق و انرژی های تجدیدپذیر را شامل می‌شود که در ضمن آنها بنیان تلاشهای PEDC دستیابی به توسعه پایدار با تأکید بر ملاحظات زیست محیطی است. برای نیل به این منظور، ما بر استفاده از بهترین منابع انسانی در اختیار، تکنولوژی روزآمد، و مدیریت کارآمد در یک فضای سازمانی بهینه تمرکز کرده ایم. ایران دارای یکی از بزرگترین ذخایر نفتی است و از نظر ذخایر گازی دومین کشور در جهان می‌باشد. ایران با داشتن دخایر عظیم، در کنار یک بازار مصرف بزرگ نقش مهمی در صنعت انرژی جهانی بازی می‌کند. این موقعیت منحصر به فرد به منزلة وجود پتانسیل برای توسعة چندین ساله است. درنتیجه این امر برای ما زمینه‌ساز فضای تجاری مناسبی است تا چشم‌انداز خود برای تبدیل شدن به گروه انرژی پیشرو در منطقه را دنبال کنیم. بدنبال بررسی های گسترده و مطالعات ادامه‌دار پیرامون بازار انرژی چه در منطقه و چه در سطح بین المللی، و تدوین برنامه‌های استراتژیک شرکت، رشد اولیه در اندازه و تنوع پورتفلیو از طریق سرمایه‌گذاری بیش از ۶۰۰ میلیون یورو در طول بازه زمانی کمتر از یک سال محقق شد. این امر با ثبت تعدادی شرکتهای زیرمجموعه انجام شد که در حوزه‌های حفاری های درون دریا (با مالکیت و بهره‌برداری از سکوهای استخراج)، حفر چاه و سرویس های حفاری، پیمانکاری عمومی (در اکتشاف و تولید نفت و گاز) ،ساخت لوله های PE (جهت انتقال گاز)، تجارت فراورده های پتروشیمی و نفتی در منظقه و سراسر جهان فعال هستند. PEDC همچنین مالک یک نیروگاه سیکل ترکیبی برق و همچنین سهامدار عمده دو شرکت نیروگاهی دیگر با مجموع ظرفیت ۱۸۰۰ مگاوات می‌باشد. PEDC همچنان برداشتن گام هایی اساسی در جهت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های اصلی فعالیتش مانند تولید برق، پتروشیمی، و تعدادی توسعه میادین نفت/گاز ادامه داده است که این معادل انجام سرمایه‌گذاری‌های مضاعف چند میلیارد یورویی است. شرکت گسترش انرژی پاسارگاد “PEDC” (سهامی خاص)، اولین شرکت خصوصی فعال در زمینه های مشترک برق ، نفت و گاز فعالیت خود را درسال ۱۳۸۷ با هدف توسعه و سرمایه گذاری در بخش انرژی و حوزه های بالادستی نفت و گاز (اکتشاف ، استخراج و خدمات حفاری) ، میان دستی نفت وگاز (انتقال خط لوله ، تجارت و مخازن) ، پایین دستی نفت و گاز (پتروشیمی و پالایش) و برق ، یوتیلیتی و انرژی های تجدیدپذیر (تولید ، توزیع ،فروش برق در داخل و خارج از کشور و خدمات بهره برداری و نگهداری نیروگاه ها) آغاز نموده است و در حال حاضر با مالکیت کامل یا بخشی از ظرفیت نیروگاه های خریداری شده جمعا به قدرت نامی حدود ۲۰۰۰ مگاوات عملیات بهره برداری و همچنین احداث و توسعه نیروگاه ها به ظرفیت ۱۶۰۰ مگاوات را در مرحله مذاکرات نهایی و شروع عملیات اجرایی دارد.

زمینه های فعالیت ما

شرکت گسترش انرژی پاسارگاد فعالیت خود را در زمینه های مختلف مرتبط با انرژی گسترش داده است و در حال حاضر به عنوان یکی از شرکت های پیشرو در سه بخش اصلی: اکتشاف و تولید نفت و گاز (بالادستی) پالایشگاه ها و پتروشیمی ها و همچنین تجارت حامل های انرژی و فرآورده های نفتی (پایین دستی نفت و گاز) و تولید برق و انرژی های تجدیدپذیر می باشد . در هر یک از بخش های فوق ذکر شده است که ما با موفقیت و به دست آوردن شرکت های سودآور موفق به رسیدن به نقطه عطف برنامه ریزی شده خود هستیم و اکنون تلاش می کنیم تا با هدف گسترش و اجرای پروژه های جدید در هر بخش به اهداف آینده برسیم. شرکت گسترش انرژی پاسارگاد (سهامی خاص) با هدف سرمایه گذاری در بخش انرژی و صنایع وابسته ، در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ آغاز به کار کرده است . فعالیت اصلی شرکت ، سرمایه گذاری و مشارکت درداخل و خارج از کشور در زمینه های زیر است :

معرفی مدیرعامل و هیات مدیره

مهندس محمد ملاکی

مهندس محمد ملاکیرئیس هیات مدیره

مهندس علیرضا صادق آبادی مدیرعامل و نایب رییس هیات مدیره

دکتر مجتبی کباری

دکتر مجتبی کباریعضو هیات مدیره

دکتر محمد پورغلامعلی

دکتر محمد پورغلامعلیعضو هیات مدیره

سهامداران ما

سهامداران ما شرکت های حرفه ای در حوزه سرمایه گذاری هستند که از طریق شرکت های زیرمجموعه خود بدنبال هم افزایی هستند. اقدامات ما همواره توسط متحدانمان در امور مالی مانند بیمه، ضمانت نامه ها و دیگر جنبه های مالی و غیر مالی مورد تقدیر قرار گرفته است. همچنین سهامداران ما، از طریق افزایش سرمایه(17 بار از سال 2011 تا 2017) از این شرکت حمایت کرده اند. شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به عنوان یکی از شرکت های اصلی در گروه مالی پاسارگاد، توسط 2 سهامدار عمده حمایت می شود که مجموع مالکیت آنان بیش از 45 درصد است. شرکت سامان تجارت تدبیر ایران یک شرکت تابعه از شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد است که حوزه فعالیت این شرکت تجارت اوراق بهادار میباشد که 31٪ سهم PEDC را در اختیار دارد. پارس آریان نیز بزرگترین شرکت سرمایه گذاری بخش خصوصی ثبت شده در بورس اوراق بهادار تهران (TSE) است که به همراه شرکت های تابعه خود، دارای 14 درصد سهام PEDC هستند. شرکتPEDC با توجه به کل سهامداران از جمله شرکت های تابعه 2 سهامدار اصلی که پیش تر ذکر گردید، برای سال مالی منتهی به 20 مارس 2017 ، 14 سهامدار دارد.

خط‌مشی سیستم مدیریت یکپارچه شرکت گسترش انرژی پاسارگاد

شرکت گسترش انرژی پاسارگاد یک هولدینگ سرمایه‌گذاری است که با هدف خلق ارزش بیشینه برای سهامداران خود، سبد پروژه‌ها و دارایی‌های خود را  فعالانه، مسئولانه و پایدار مدیریت کرده و در راستای اجرای سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) بر مبنای استانداردهای ISO 9001:2015، ISO 14001:2015، ISO 45001:2018،ISO30401:2018 ،ISO31000:2018  هم ‌راستا  با  استراتژی ‌های کلان خود شامل تعالی عملیاتی و سازمانی، مدیریت و انضباط مالی و خلق ارزش، با محدوده سرمایه‌گذاری و مدیریت پورتفولیو در صنایع بالادست و پایین دست نفت، گاز ، پتروشیمی و پالایش، برق و زیرساخت و مدیریت نظارت بر پروژه‌های حفاری، رئوس خط ‌مشی خود را برای  تبدیل ‌شدن به بازیگری پیشرو در سطح کشور و شناخته شده نزد شرکای معتبر بین المللی استوار ساخته و خود را متعهد به اجرای اثربخش آن می‌داند. در این راستا توجه به رئوس زیر مدنظر است:

  • بهینه‌سازی سبد سرمایه‌گذاری‌ها، خدمات و محصولات
  • افزایش مستمر رضایت  ذینفعان  کلیدی
  • نهادینه سازی مدیریت دانش در  پروژه­ها و طرح­های سرمایه‌گذاری
  • ارتقاء نظام تصمیم گیری مبتنی بر پروفایل ریسک و بازده
  • پرورش، توانمندسازی و توسعه سرمایه‌های انسانی
  • توسعه زیرساخت‌های  سازمانی در راستای ارتقای عملکرد سیستم‌ مدیریت یکپارچه
  • ترویج ارزش تعالی سازمانی
  • توسعه و بهبود   مدیریت  و  انضباط   مالی
  • پیشگیری  از حوادث  و بیماری‌های ناشی از کار از  طریق فراهم‌سازی محیطکار مناسب و ایمن و حذف خطرات و کاهش ریسک‌های ایمنی و بهداشت شغلی
  • تعهد به حفاظت از محیط‌زیست  ازجمله    پیشگیری از آلودگی‌ها، استفاده مناسب از منابع و مصرف بهینه انرژی و بهبود مدیریت پسماند

از کلیه همکاران انتظار دارم  با اعتقاد کامل به مفاد این خط‌مشی و پایبندی به اجرای اصول آن، خود را نسبت به رعایت قوانین، مقررات و الزامات استانداردهای برشمرده در فعالیت‌های شرکت و بهبود مستمر آن‌ها متعهد دانسته و با تلاش و همراهی خود، زمینه‌های تحقق آن را فراهم نمایند. 

 

علیرضا صادق آبادی

مدیرعامل گروه گسترش انرژی پاسارگاد

 

طراحی سایت ایزی وب