08
ایستاده بر غبار

ایستاده بر غبار
گزارش سومین سال اجرای برجام

تدوین کننده: لیلا عظیمی‌نژاد؛ کارشناس تحلیل کسب‌وکار
تأیید کننده: محمدمهدی مظفر؛ مشاور و دستیار ویژه مدیرعامل
منبع: گزارش بخش خاورمیانه، شماره 195/ 16 ژانویه 2019 کد گزارش: 008-ع-98 اردیبهشت 1398

در دورانی که حالا خاطره‌ای دور به نظر می‌آيد، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به اتفاق آرا، تأييد شورای امنيت سازمان ملل متحد را در 20 ژوئيه 2015 کسب کرد. برجام در 18 اکتبر 2015 نافذ شد و اجرای آن از 16 ژانويه 2016 آغاز شد – پس از آن که آژانس بين‌المللی انرژی اتمی (IAEA) پايبندی ايران را به تعهداتش تأييد کرد – و لغو تحريم‌ها شروع شد. در گزارش‌های وضعيت دو سال گذشته، گروه بحران تأکيد کرد که در حالی که ايران رفته رفته با کيفيت بهتری تعهدات هسته‌ای‌اش را اجرا کرده است، لغو تحريم‌ها نتوانسته انتظارات ايران در باره پاداش اقتصادی را برآورده سازد.

انتخاب دونالد ترامپ در نوامبر 2016 وضع را بدتر کرد. ترامپ در هنگام کانديداتوری، عهد کرده بود که ايالات متحده را از توافق هسته‌ای بيرون بکشد. او پس از رسيدن به رياست جمهوری، نخست توافق هسته‌ای را در اکتبر 2017 تضعيف کرد، به اين ترتيب که به اين بهانه که لغو تحريم‌ها متناسب با امتيازهای هسته‌ای داده شده از سوی ايران نبوده، از تأييد آن خودداری کرد. تا ژانويه 2018 ، ترامپ نشان داد که کاسه صبرش از دست تلاش‌های تيم امنيت ملی‌اش – و نيز اکراه کنگره – برای اصلاح برجام لبريز شده‌است. به اين ترتيب، ترامپ با آن که تعليق تحريم‌های ايالات متحده را در 12 ژانويه 2018 تمديد کرد، اعلام کرد که اگر کنگره و اروپا نتوانند تا ماه می 2018 برجام را اصلاح کنند، از آن خارج خواهد شد. پس از چند دور مذاکره فشرده میان بریتانیا، فرانسه و آلمان با دولت ترامپ، مصالحه‌ای که به صورت دو جانبه میان قدرت‌های غربی پذیرفتنی باشد، در دسترس می‌نمود، اما ترامپ پیشرفت مذاکرات را ناکافی خواند و در 8 می 2018 ایالات‌متحده را از برجام بیرون کشید و شمارش معکوس بازگشت تحریم‌های ایالات‌متحده را کلید زد.

در نتیجه تحریم‌های یکجانبه ایالات‌متحده آسیب جدی به اقتصاد ایران زده‌است. دولت ترامپ دست‌کم سیزده شرط برای ایران گذاشته است تا سیاست‌های هسته‌ای، خارجی و دفاعی‌اش را به شکل اساسی تغیییر بدهد.

برای خواندن یا دانلود مقاله بر روی لینک مقابل کلیک نمائید : لینک

 

عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |