صفحه اصلی   -   شرکت های زیرمجموعه   -   سروش انرژی پایدار

در برنامه‌هاي كلان توسعه اقتصادي كشور، توسعه صنايع پتروشيمي به‌عنوان ابزاري مهم براي رسيدن به اهداف ملي، درنظر گرفته شده است. فرآورده هاي پتروشیمی با توجه به گستره محصولات قابل تولید و بازارهاي آن، نقش مهمی در ایجاد ارزش افزوده دارد. از سوي دیگر قیمت پایین گاز طبیعی در منطقه خاورمیانه زمینه خوبی را براي رشد صنایع پتروشیمی در این منطقه و خصوصا حوزه خلیج فارس فراهم نموده است. احداث صنایع تکمیلی و تکمیل زنجیره ارزش تولید صنایع پتروشیمیایی، راهکاري است که می تواند نتیجه فعالیت هاي این رشته صنعتی را با ارزش افزوده و سودآوري بالا در رونق اقتصادي نشان دهد.
با پيشرفت و تکمیل گام به گام حوزه گازی پارس جنوبی در منطقه عسلويه، رشد چشمگيري در صنایع پتروشیمی كشور ايجاد و به موازات آن فرصت هاي مناسبي در راستاي ارتقاي توليد انواع محصولات پتروشيمي در داخل کشور به وجود آمده است. شناسايي و استقرار صنايع انرژي‌بر در حوزه‌ي تأثيرپذير ميادين گازي جنوب كشور به عنوان يكي از راه‌كارهاي درنظر گرفته‌شده براي استفاده از گاز در صنايعي كه محصولات آن‌ها بتواند ارزش افزوده‌اي تا چندين برابر قيمت گاز طبيعي نصيب كشور نمايد، مطرح گرديد كه در نتيجه، منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر در سال ۱۳۸۶ پس از انجام مطالعات مکانیابی گسترده در دو سایت پارسیان و لامرد شکل گرفت. 
در مطالعات بازنگری طرح جامع منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر (سال ۱۳۹۳)، پس از تکمیل مطالعات بازار و تعیین ظرفیت‌های تولید صنایع منتخب، در انطباق با سياست‌هاي كلان كشور و تحقق اهداف مورد انتظار مجريان و سرمايه‌گذاران بیشترین سهم اراضی سايت پارسيان در حدود ۱۰۰۰هکتار در اراضي شمالي سايت براي توليد صنايع پتروشيمي به ظرفيت ۲۵ميليون تن اختصاص يافته است. 
شرکت گسترش انرژي پاسارگاد نيز در ارديبهشت ماه ۱۳۹۲ در راستاي تحقق اهداف ملي، جلوگيري از خام فروشي محصولات (تکميل زنجيره ارزش مواد) و همچنين استفاده از خوراکهاي بالادستي ایده اولیه مجتمع پتروشیمی پارسیان را مطرح نمود و شرکت سروش انرژي پايدار (SPEDC) در همان سال به عنوان زيرمجموعه شرکت گسترش انرژي پاسارگاد و متولي مجتمع پتروشيمي پارسيان تاسيس گرديد.
از دلايل انتخاب منطقه ويژه صنايع انرژيبر پارسيان ميتوان به موارد زير اشاره کرد:
- دسترسی به حجم بالایی از گاز طبیعی و میعانات گازی 
- دسترسی مستقیم به اسکله صادراتی 
- دسترسي به آب 
جهت احداث مجتمع پتروشيمي پارسيان زميني به مساحت ۱۶۰ هکتار در غربيترين قسمت پهنه ۱۰۰۰ هکتاري پتروشيمي، در منطقه ويژه صنايع انرژيبر پارسيان به اين پروژه اختصاص پيدا کرده است.  

چشم انداز

ما ميخواهيم با اتکا به دانش و فناوري روز دنيا و منابع غني داخلي با بهرهمندي از سرمايههاي انساني و فکري کشور، ايران را در جهت نيل به اهداف والاي خود در حوزه صنايع پتروشيمي به منظور کاهش خام فروشي و تکميل زنجيره ارزش ياري رسانيم.
شرکت سروش انرژي پايدار به عنوان يکي از کارآمدترين مجتمع پتروشيمي درمنطقه خاورميانه، با تاکيد بر مسئوليت اجتماعي نسبت به صيانت از محيط زيست و منابع ملي، ارج نهادن به ارزش آفريني، پاسخگويي و رعايت حقوق ذينفعان در پيشرفت اقتصادي کشور و ارتقاي کيفيت زندگي مردم ايفاي نقش مينمايد.

ماموریت

- احداث مجتمع پتروشيميايي بر مبناي فرايند تبديل گاز به پروپيلن، مشتمل بر يک واحد توليد متانول به ظرفيت ۲۲۰۰ هزار تن در سال و تبديل آن به ۵۰۰ هزار تن پروپيلن و در نهايت مشتقات پروپيلن
- کاهش خام فروشي و تکميل زنجيره ارزش
- کسب سهم عمده بازار محصولات پتروشيميايي در منطقه و جهان
- دستيابي به کسب و کار پايدار اقتصادي در کشور 
- تعالی عملیاتی و تولیدی از طریق دستیابی به استانداردهای جهانی 
- به بلوغ و تکامل رساندن سرمایه های انسانی از طریق تمرکز بر یادگیری، خلاقیت، نوآوری و همسویی
- دستیابی به نتایج مطلوب مالی

خط مشی شرکت

شرکت سروش انرژي پايدار در نظر دارد با بهرهگيري از نيروهاي متخصص، اراده استوار و تلاش جمعي ضمن حضور فعال در عرصه اقتصاد کشور، ارزش آفريني را براي همه ذينفعان از انديشه به عمل برساند و شرايطي را مهيا سازد تا بتوان در راستاي برنامههاي استراتژيک شرکت قدم برداشته و با تخصص، انعطافپذيري و رعايت استانداردهاي مديريت کيفيت، محيطزيست، ايمني و سلامت شغلي و امنيت اطلاعات تلاش موثر و مفيدي به شرح ذيل براي ارتقا شرکت انجام دهد:
- بهينهسازي فعاليتها و فرآيندها، با رعايت اصول حاکم بر استانداردهاي مديريت به منظور حذف يا کاهش ريسک تا سطح قابل قبول 
- رعايت قوانين و مقررات زيستمحيطي، به منظور پيشگيري و يا کاهش آلودگي زيستمحيطي و کنترل ضايعات و مديريت منابع انرژي
- استمرار در بهرهبرداري بهينه از منابع انساني و منطبق نمودن ساختار سازماني با اهداف شرکت
- جلب رضايت گروههاي ذينفع و ذينفوذ 
- ايجاد اطمينان در صحت، دسترسي مطلوب و حفاظت از اطلاعات و داراييهاي شرکت

نوع شرکت و موضوع فعالیت

شرکت سروش انرژي پايدار (سهامي خاص) در نظر دارد ضمن توجه به توسعه با رویکرد خوشه‌ای وگسترش زنجیره‌هاي‌ ارزش، نسبت به سرمايه‌گذاري و ايجاد يك مجتمع پتروشيميايي در منطقه ويژه صنايع انرژي‌بر پارسيان اقدام نمايد.

سهامداران

- شرکت گسترش انرژي پاسارگاد (سهامي خاص)
- شرکت پلي اتيلن گستران البرز (سهامي خاص)
- شرکت مديريت طرحهاي صنعتي نفتانير (سهامي خاص)

اهداف کلان و استراتژی ها

- حفظ و ارتقای ارزش بلندمدت سهام 
- رضایت ذینفعان کلیدی 
- افزایش سهم بازارهای هدف جدید 
- تولید محصولات جدید و یا توسعه یافته

زمان بهره برداری

کل دوره توسعه و ساخت پروژه، ۴۸ ماه (چهار سال) از زمان موثر شدن قرارداد تامین مالی (Financial Closure) پیش بینی شده است. خاطر نشان مي‌گردد كه در عمل، اجراي چنين طرح بزرگي، در چند فاز متوالي انجام مي‌شود.

اهم فعالیت های شرکت

- اخذ جواز تاسيس (ويژه توليد، طراحي و مونتاژ) در تاريخ ۲۳/۰۱/۱۳۹۵
- تهيه طرح آمادهسازي مجتمع پتروشيمي پارسيان
- آغاز عمليات اجرايي در مجتمع پتروشيمي پارسيان
- امضا قرارداد NDA با برخي از شرکتها به عنوان لايسنسور
- اعلام اولويت طرح مجتمع پتروشيمي پارسيان توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت امور اقتصاد و دارائي جهت قرارگيري در ليست سازمان سرمايهگذاري و کمکهاي اقتصادي و فني ايران.

اعضای هیات مدیره

  نام و نام خانوادگی سمت
آقای ناصر وکیلی پیهانی
رئیس هیات مدیره
آقای محمد هادی رهبری
نایب رئیس هیات مدیره
آقای سید محمدعلی کیائی عضو هیات مدیره

آقای محمد ریاض خلیلی مدیرعامل (خارج از اعضا)

اطلاعات تماس۲۶۷۰۹۳۲۹- ۲۶۷۰۹۳۲۶۰ - ۰۲۱                         نمابر: ۲۶۷۰۹۳۹۵ - ۰۲۱

تهران - خیابان بهروز کوچه سوم پ ۹ ط۴ واحد ۱۳